Halil YILMAZ 

 

Halil YILMAZ was born in Iskenderun on May 4, 1953. He was educated at Iskenderun High School and graduated from Ankara University, Faculty of Political Sciences at 1974. He served in positions respectively as district governor in Yozgat-Çekerek, Diyarbakır-Çüngüş, Mardin-Nusaybin, Adana-Yumurtalık, Ordu-Fatsa, as Civil Inspector of Ministry of Interior, as the Head of Inspection Board of Turkish Red Crescent, the Chief Civil Inspector, a member of Audit Board of Turkish Red Crescent, a member of Audit Board of the Council of Higher Education, the Director-General of Copyrights and Cinema of Ministry of Culture and Tourism and Chief Civil Inspector ,Deputy-Chief Civil Inspector, Chief Civil Inspector again. He was assigned to England by Ministry of Interior, July 1988 -July 1989, for a year period and May 2001- November 2001, for a six-month period. Mr. YILMAZ, appointed as the Member of the Council of State on March 3, 2011 by the President of the Republic of Turkey, and elected as the Attorney General of Council of State by the General Assembly of Council of State on March 10, 2016, can speak English and is married with three children.